Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου 2015

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!

Όταν κατεβαίνεις στο χορτάρι να παίξεις μπάλα, έχεις ένα σχέδιο - πλάνο, πώς θα παλέψεις - πώς θα διεκδικήσεις αποτέλεσμα, δηλαδή έχεις προετοιμαστεί για το τι πρέπει να κάνεις & πώς να το κάνεις. Όταν όμως έχεις λάθος νοοτροπία, στη βάση ότι δεν πιστεύεις στις δυνατότητές σου & με μηδέν ψυχολογία κατεβαίνεις να παίξεις, ποντάροντας στο αν μου κάτσει...μπορεί να βάλω κανά γκολ...

Με αυτό το λάθος σκεπτικό βγάζεις μια εικόνα αρνητική, χάνεις με τα χέρια κατεβασμένα & στην τελική αδικείς τον ίδιο σου τον εαυτό. Έτσι ήρθε η ήττα με σκορ 1-0 στον προχθεσινό αγώνα με αντίπαλο την ομάδα της Καλλιθέας
Ο αντίπαλος στο Α' ημίχρονο είχε τρείς κλασικές ευκαιρίες για γκολ, είχε την υπεροχή & πατούσε καλά στο γήπεδο.

Στον αντίποδα εμείς δε φανήκαμε πουθενά, το μόνο που καταφέραμε ήταν να κερδίσουμε 1 φάουλ & 1 κόρνερ. Σταθήκαμε τυχεροί που στο πρώτο 45λεπτο δε δεχτήκαμε γκολ. Στο Β' μέρος μια ασυνεννοησία Αθανασόπουλου - Τζημογιάννη βάζει την Καλλιθέα μπροστά στο σκορ, γκολ - δώρο δικό μας. Ήταν στραβό το κλίμα το 'φαγε & ο γάιδαρος. Προσπαθήσαμε να βγούμε μπροστά, κερδίσαμε μέτρα στο γήπεδο, αλλά ήμασταν ακίνδυνοι επιθετικά. Μια φάση κάναμε στις καθυστερήσεις, ανατροπή του Ιωάννου από αντίπαλο αμυντικό, ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια...κλασικά, το περιμέναμε δυστυχώς...πιάσε το αυγό & κούρευτο...Όλα εναντίον μας...

Στην αρχή της χρονιάς είχε μπεί ο στόχος να κοιτάξουμε ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, θέλαμε να πλασαριστούμε στην πρώτη τριάδα. Ο στόχος έχει αλλάξει γιατί στους μέχρι τώρα αγώνες που έχει δώσει η ΜΑΥΡΗ δεν έχει πείσει ότι μπορεί. Θα παλέψουμε να είμαστε ψηλά στο όμιλο των ομάδων που θα δώσουν τα μπαράζ παραμονής. Αρκεί "το παλέψουμε" να βγαίνει στο χορτάρι. Η προχθεσινή εμφάνιση σκόρπισε πίκρα - απογοήτευση - απαισιοδοξία. Οι ΜΑΥΡΟΙ παίκτες δεν έβαλαν τα πόδια στη φωτιά, δεν κέρδισαν μονομαχίες, στην τελική απουσίαζε ο τσαμπουκάς που επιβάλλεται σε τέτοιους αγώνες.

Δυστυχώς ο ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ από την αρχή της φετινής αγωνιστικής χρονιάς δεν έχει πείσει. Ο Σεροπιάν είχε φτιάξει μια ομάδα που αμυντικά στήνεται καλά, αλλά μεσοεπιθετικά παρουσιάζει προβλήματα. Η ΜΑΥΡΗ δεν παίζει ορθολογικά, δεν κάνει το δικό της παιχνίδι, ανύπαρκτη κυκλοφορία της μπάλας που συνεπάγεται ότι δεν βγάζει ευκαιρίες, άρα το γκολ δεν έρχεται με τίποτα. Φεύγει ο Μουράτ, αφήνει "καμένη γη" (βλέπε photo) & καλείται ο Γκουτσίδης να αλλάξει τα δεδομένα. Πρώτο μέλημά του είναι για εμάς, να φτιάξει την ψυχολογία των παικτών, να τους κάνει μαχητές, πράγμα που δεν είδαμε στο Κυριακάτικο παιχνίδι.

Θα σταθούμε & σε ένα άλλο σημείο που θεωρούμε σημαντικό: οι πολλές αλλαγές προσώπων στο ρόστερ μας, δεν έχει φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Σε 15 αγώνες πρωταθλήματος & 2 κυπέλλου έχουμε αλλάξει 3 τερματοφύλακες!!! Ανδρούτσος στο κύπελλο, Σταυριανός τα παιχνίδια του πρώτου γύρου & Αθανασόπουλος τώρα. Παίκτες κλειδιά έφυγαν, Κοιλιάρας - Άτμα - Ντάνι, τους λόγους δεν τους ξέρουμε. Οι επιθετικοί σου δυστυχώς δεν βλέπουν δίχτυα με τίποτα, ενώ δεν υπάρχει & εμπιστοσύνη στον πάγκο, στη βάση ότι κάνεις όλες τις αλλαγές σου στα τελευταία 10΄15' λεπτά. Οι 3 μεσοεπιθετικοί που ήρθαν τον Γενάρη, ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί, ίσως είναι ανέτοιμοι & στην τελική δεν έχουν βοηθήσει ακόμα.

Αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που εμείς θεωρούμε ότι η ομάδα μας φέτος δεν ρολάρει & κινούμαστε σε μια μετριότητα. Απαιτείται ανάκαμψη άμεσα, βασικοί μας αντίπαλοι είναι ομάδες όπως: Καλλιθέα, Άλιμος, Αχαρναικός, Ψαχνά, Ερμιονίδα...αυτοί οι αγώνες χαρακτηρίζονται ως τελικοί & όχι άδικα. Το πρωτάθλημα έχει ψωμί ακόμα, βρισκόμαστε στον 2ο γύρο & ακολουθούν τα μπαράζ παραμονής που εκεί θα παιχτεί η χρονιά.