Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013

"ΕΚΤΕΛΕΣΗ" ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ, ο Π.Γ.Σ "εκτέλεσε" τους Γλυφαδιώτες στην Καισαριανή, νίκη με σκορ 2-0. Οι ΜΑΥΡΟΙ μπήκαν δυνατά & με αποφασιστικότητα, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό - έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο αντίπαλος δεν μπορούσε να αντιδράσει, βγαίναμε στη μπάλα, είχαμε καλά μαρκαρίσματα & αλληλοκαλύψεις. Οι ΜΑΥΡΟΙ μας έψαχναν το γκολ & δεν πτοήθηκαν όταν ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ μας, ανατροπή του Φλίγκο(λ) από τον αντίπαλο πορτιέρο.

Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι με υπόδειξη του φοβερού βοηθού πήρε την απόφαση πίσω μετά από δύο λεπτά. Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι & κόκκινη στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο βοηθός είχε κοιμηθεί στραβά το βράδυ - βλέποντας κόκκινα όνειρα & έτσι πείθει τον άρχοντα του αγώνα να αλλάξει την αρχική του απόφαση, υποδεικνύοντας θέατρο στον Φλίγκο(λ).

Με τη συμπλήρωση όμως του μισάωρου, ο Αγουρίδης βγάζει σέντρα & ο αρχηγός Kill Bill με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο μπακλαβωτό, ακολουθεί έκρηξη στις κερκίδες από την πολύ καλή παρουσία των 400-500 ΜΑΥΡΩΝ φιλάθλων μας που έκαναν κατάληψη στην κερκίδα της Καισαριανής. Στο Α' ημίχρονο είχαμε 1-2 φάσεις για να πάρουμε αέρα δύο γκολ αλλά δεν τα καταφέραμε. Στο Β' μέρος συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό & ήρθε η σειρά του Φλίγκο(λ) να κλειδώσουμε το τρίποντο, ο Μαχητής προλαβαίνει τον αντίπαλο πορτιέρο, δίνει assist στον Φλίγκο(λ) & εύκολα το 2-0.

Ακολουθούν άλλες 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ & ένα δοκάρι από φάουλ του Φλίγκο(λ). Ο αντίπαλος έκανε 2 φάσεις προς το τέλος, αλλά ο θετικότατος Ανδρούτσος είπε όχι, κρατώντας ξανά το μηδέν στην εστία του (συνολικά 270') στις 3 πρώτες αγωνιστικές του Πρωταθλήματος. Τέλος καλό όλα καλά, χαρά & ικανοποίηση απ' όλους για το μεγάλο τρίποντο & την εμφάνιση.

* Ο άρχοντας δείχνει την άσπρη βούλα & ο βοηθός λέει όχι...

* 90 ΛΕΠΤΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

* Wenger & Χρήστος με τη λήξη του Α' ημιχρόνου τα "ψέλνουν" με το δίκιο τους, στον άρχοντα...

* Ο Μαχητής προλαβαίνει τον αντίπαλο πορτιέρο & δίνει assist στον Φλίγκο(λ)... 2-0 & πανηγύρια

* Ο ΘΕΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙ

Ο ΦΛΙΓΚΟ(Λ) ΠΟΤΕ!!!

* Ο BALABAN ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΡΥΘΜΟ...

* Μικροί - μεγάλοι μέσα στα χαμόγελα

* Επικίνδυνο φάουλ από τα 20 μέτρα για τον αντίπαλο,
ο Ανδρούτσος με σωτήρια επέμβαση διώχνει σε κόρνερ, κρατώντας ανέπαφη την εστία μας

* Ο Leo κοντά στο γκολ,
αλλά τελικά δεν ήρθε

* Πολλά παιδιά & γυναίκες στη ΜΑΥΡΗ κερκίδα...

* Ο Παπαχρήστος στο έδαφος από μαρκάρισμα αντιπάλου, περιμένοντας ιατρική βοήθεια.

* Ο Kill Bill χάνει μεγάλη ευκαιρία, πλασάρει, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το δοκάρι.

* Ο Δημήτρης Σπυρόπουλος χαμογελαστός, πως να μην είναι άλλωστε, αναμένει τη λήξη του παιχνιδιού.

* Η άμυνά μας για μία ακόμα φορά στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ...ΓΛΥΦΑΔΑ

Το δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι της ΜΑΥΡΗΣ, συνοδεύεται με ταξίδι πάλι στο λεκανοπέδιο, όπου θα τεθούμε αντιμέτωποι με την ομάδα της Γλυφάδας. Την Κυριακή 13/10 & ώρα 16:00 Γλυφάδα - Π.Γ.Σ στην Καισαριανή, γήπεδο "Μιχάλης Κρητικόπουλος". Ο αντίπαλος δεν έχει κάνει καλή αρχή στο πρωτάθλημα, σε δύο αναμετρήσεις δεν έχει πάρει βαθμό. Έκανε 2 ήττες από Ολ. Βόλου & Πανηλειακό αγωνιζόμενος όμως εκτός έδρας. Θέλει να αναπληρώσει το χαμένο έδαφος να πάρει τους πρώτους πόντους, να ξεφύγει από τη τελευταία θέση. Οι ΜΑΥΡΟΙ παίκτες μας γνωρίζουν τη δυσκολία που έχει & αυτό το παιχνίδι, να κάνουν αυτό που μπορούν & ξέρουν, να παλέψουν για το καλύτερο. Κάθε βαθμός εκτός έδρας είναι πολύτιμος. Μπάλτι - Punisher - Σούλης λόγω τραυματισμών είναι εκτός αποστολής. Οι φίλαθλοι - οπαδοί του ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ θα βρεθούν στις κερκίδες της Καισαριανής, κερδίζουμε τη "μάχη" της εξέδρας - κάνουμε την Καισαριανή Αίγιο, βοηθάμε την ομάδα μας.

ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΣ
ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2013

ΜΠΑΛΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ ΤΕΙΧΗ

"Η ζωή είναι δικαίωμα όλων", γράφει η μπλούζα του Φραντσέσκο Τόττι. Ο "capitano" & όλοι οι παίκτες της Ρόμα, αναφέρονται ευθέως στους πνιγμένους μετανάστες της τραγωδίας στη Λαμπεντούζα της Ιταλίας. Ο επίσημος απολογισμός των νεκρών φτάνει τους 232. Τα "τείχη" των συνόρων, έχουν γίνει "τείχη" σορών. Μακάρι να φωνάξουν & άλλοι σαν τους παίκτες της Ρόμα στα γήπεδα για το ρατσιστικό αίσχος, που μετατρέπει τις θάλασσες του ευρω-νότου σε απέραντο νεκροταφείο.

Πηγή: Ελευθεροτυπία

Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2013

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ BIANCONERI ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 13/10, ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 8 ΕΥΡΩ. ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΕΤΑΡΤΗ, ΠΕΜΠΤΗ (19:00 - 21:00) ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (19:00 - 22:00).

ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΗ...

BIANCONERI CLUB AIGIO

ΔΥΟ ΦΟΝΙΚΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ...ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ & ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

ΜΑΥΡΗ - Βύζας 2-0, ζευγαρώσαμε τις νίκες μας & κοιτάμε μπροστά. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 5λεπτο ο Kill Bill έχοντας μπει φουριόζος από τα αποδυτήρια σημειώνει το πρώτο του φετινό γκολ, όταν σε σουτ του Leo η μπάλα χτυπά στο δοκάρι, ο Bill παίρνει το ριμπάουντ & τη στέλνει στο μπακλαβωτό. Στο Α' ημίχρονο είχαμε απόλυτα τον έλεγχο του παιχνιδιού & δημιουργήσαμε τις προυποθέσεις & για άλλα γκολ. Σουτ του Φλίγκο(λ), απόκρουση στη γραμμή από αντίπαλο αμυντικό, ενώ οι κεφαλιές των Ιωάννου - Punisher από καλές θέσεις έφυγαν δίπλα από τα δοκάρια. Στο Β' ημίχρονο μπορεί να μη βγήκαμε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ΜΑΥΡΗΣ είχε σαν αποτέλεσμα να αναγκάσει τον αντίπαλο να μη βγάλει ούτε υποψία ευκαιρίας σ' ολόκληρο το 90λεπτο. Το τρίποντο κλείδωσε με γκολάρα ο Φλίγκο(λ), έκανε κούρσα 50 μέτρων, πέταξε τη μπάλα μπροστά περνώντας έναν αντίπαλο σαν σταματημένο, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε ιδανικά & άντε γεια! Κερδίσαμε τις μάχες στον αγωνιστικό χώρο, βγαίναμε πρώτοι στη μπάλα & στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού πρεσάραμε ψηλά

* Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας της ΜΑΥΡΗΣ Βασίλης Θεοδώρου που αγωνίστηκε τις δεκαετίες 50' 60', βραβεύτηκε πριν την έναρξη του αγώνα από τον Γιώργο Παπαναστασίου.

* Οι δύο σκόρερ ετοιμάζονται...
Kill Bill με το καλημέρα
Φλίγκο(λ) για το καληνύχτα.

* Τα τσιμέντα ζεσταίνονται...

* Ο Ιωάννου αποχωρεί τραυματίας ένα τέταρτο πριν τελειώσει το ματς, ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.

* Ο Wenger ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα, που χρησιμοποίησε στο νικηφόρο αγώνα του Μενιδίου.

* ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ...

Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής του δικού μας Ομίλου σε βίντεο:

Επόμενος αγώνας στην Καισαριανή με αντίπαλο την ομάδα της Γλυφάδας, την Κυριακή 13/10 & ώρα 16:00.

Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

ΣΤΟ "ΚΑΣΤΡΟ" ΜΕ ΒΥΖΑΝΤΑ

Το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας είναι γεγονός, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League. ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ - Βύζας Μεγάρων την Κυριακή 06/10 & ώρα 16:00. Πέρασαν αρκετά χρόνια για να δει ο φίλαθλος κόσμος της Αιγιάλειας τη ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ να αγωνίζεται στη Β' Εθνική, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου & είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι. Οι μεγαλύτεροι ηλικιακά έχουν ευτυχήσει να δουν τον Π.Γ.Σ σ' αυτή την κατηγορία, δεκαετίες 60' 70' 80΄& στα τέλη του 90'. Πραγματικός πόλεμος, δύσκολο πρωτάθλημα που το πάθος & η δύναμη είναι τα κυρίαρχα στοιχεία των αγώνων. Το πρώτο μας παιχνίδι στο Μενίδι είναι μια ένδειξη, παλέψαμε & πήραμε το τρίποντο. Μπορεί στο συγκεκριμένο ματς να μην παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, μπορεί να είχαμε 2 απουσίες βασικών παικτών Γκούμα - Ρεκλείτη, αλλά όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν έδωσαν αυτό που μπορούσαν μέσα στο γήπεδο & δικαιώθηκαν στο τέλος.

Επιλέξαμε φωτογραφία από αγώνα του Π.Γ.Σ,  δεκαετία  80' στο "κάστρο" μας, τότε δεν υπήρχε χορτάρι, αλλά οι ΜΑΥΡΟΙ παίκτες όργωναν το γήπεδο & στο Αίγιο δεν περνούσε αντίπαλος. Αυτή η παράδοση θέλουμε να συνεχιστεί, η έδρα μας να έχει τον πρώτο λόγο & αυτό δεν αφορά μόνο τους ποδοσφαιριστές, αλλά & τον φίλαθλο κόσμο της Αιγιάλειας. Το ποδόσφαιρο είναι γιορτή, η Κυριακή είναι αφιερωμένη στον ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟ, ανεβαίνουμε γήπεδο μικροί - μεγάλοι, να δούμε το καμάρι μας.